Bzik na Pinterest

wtorek, 10 lipca 2012

Wkrótce w księgarniach "Tam, gdzie nikt cię nie znajdzie" Alicji Giménez-Barlett


1.     Jesienią tego roku, nakładem Oficyny Literackiej Noir Sur Blanc, ukaże się w księgarniach Tam, gdzie nikt cię nie znajdzie autorstwa Alicji Giménez-Barlett. W Hiszpanii książka odniosła sukces komercyjny, co, w połączeniu z jej walorami literackimi, pozwoliło jej zdobyć prestiżową nagrodę Premio Nadal w 2011.  Przeczytałam tę powieść w oryginale (Donde nadie te encuentre). Jeden egzemplarz w języku hiszpańskim znajduje się w zbiorach biblioteki Instytutu Cervantesa w Warszawie. 

Jest jesień 1956. Dziennikarz z Barcelony i francuski psychiatra wyruszają w górskie rejony Katalonii śladami żywej legendy, Teresy Pla Meseguer, zwanej Pasterką, członkini ruchu oporu, której przypisuje się 29 zabójstw i która od lat ukrywa się w górach przed wymiarem sprawiedliwości frankistowskiego reżimu. Tam, gdzie nikt Cię nie znajdzie to opowieść o samotności i sile człowieka, o okrucieństwach wojny domowej i czasu represji, jaki po niej nastąpił, o zderzeniu dwóch kultur i postaw życiowych, oraz o tym, jak rodzi się męska przyjaźń.  Poza ciekawie prowadzoną narracją, pięknymi opisami i nietypową lekcją historii, urzekło mnie w tej powieści rzetelne połączenie fikcji literackiej z faktami. Dodatkowym atutem, moim zdaniem nie do przecenienia, jest zaskakujące zakończenie.

Alicja Giménez-Barlett to znana już w Polsce autorka. Do tej pory na naszym rynku ukazało się jej pięć książek: Statek pełen ryżu, Śmiertelny talk-show, Śmiertelne rytuały, Węże w raju, oraz Pieski dzień, wszystkie nakładem Oficyny Literackiej Noir Sur Blanc.
Tym, którzy dobrze znają hiszpański, gorąco polecam tę lekturę na wakacje. Innych zachęcam do zakupu książki w polskiej wersji językowej jesienią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz