Bzik na Pinterest

poniedziałek, 30 lipca 2012

„Nawet deszcz” Icíar Bollaín na Festiwalu Dwa Brzegi


Podczas Festiwalu Dwa Brzegi, we wtorek, 31.07 o godz. 21 w Kinie pod Srebrna Gwiazda, przypomniany zostanie film „Nawet deszcz” (También la lluvia) hiszpańskiej reżyserki Icíar Bollaín. 
To przejmujący film traktujący o obecnej sytuacji Indian w Boliwii, oraz nawiązujący do nadużyć i okrucieństw, jakich dopuszczali się wysłannicy korony hiszpańskiej od momentu odkrycia Ameryki. Bollaín i scenarzysta Paul Laverty w bardzo ciekawy sposób łączą te dwa wątki. Ekipa filmowa, z reżyserem idealistą, którego gra Gael García Bernal i producentem, z tych, co potrafią wszystko załatwić, na czele przybywa do boliwijskiego miasta kręcić film o Krzysztofie Kolumbie i bracie Bartolome de las Casas, a dokładniej o  postawie odkrywców wobec Indian. Wybór lokalizacji jest podyktowany wyłącznie względami finansowymi. Rolę legendarnego przywódcy Indian Hatueya międzynarodowa ekipa powierza naturszczykowi dostrzeżonemu podczas castingu. Przezorny producent nie chce go zatrudnić, ale reżyser stawia na swoim. Daniel, bo tak nazywa się Indianin, nie tylko gra przywódcę, ale także nim jest. Nawołuje do buntu przeciwko prywatyzacji zasobów wodnych. Należy wspomnieć, ze scenariusz nawiązuje do zamieszek zwanych „Guerra de agua”, które wybuchły w Boliwii, w Cochabamba w 2000. W podwójnej roli Daniela/ Hatueya zachwyca Juan Carlos Aduviri.
„Nawet deszcz” to film o wyzysku i obojętności, o zasadach, o poczuciu obowiązku i o walce o przetrwanie. Film, początkowo pokazany podczas 10. Tygodnia Kina Hiszpańskiego, potem w dystrybucji, zszedł już z ekranów kin. Wizyta w Kazimierzu będzie doskonalą okazją by go zobaczyć, po raz pierwszy lub kolejny. Ponieważ w rolę charyzmatycznego producenta wciela się, jak zawsze znakomity i przekonujący, Luis Tosar, widziałam ten film już dwa razy; patrz http://bzikiberyjski.blogspot.com/2012/07/obejrze-wszystko-w-czym-gra-luis-tosar.html).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz