Bzik na Pinterest

piątek, 20 marca 2015

Tydzień Kina Hiszpańskiego i Bzik - jak zawsze subiektywnie.

Dwa tytuły z tej edycji Tygodnia Kina Hiszpańskiego skradły mi serce. 10.000 nocy w reżyserii Ramona Salazara już opisałam. Film jest obejrzenia od poniedziałku w Warszawie i Wrocławiu a w kolejnych dniach również w pozostałych miastach festiwalowych.


Kto jeszcze nie ma biletu na Kanibala (już od dziś w Muranowie, od niedzieli we Wrocławiu w KNH) powinien pospieszyć do kasy. To nie tylko zadaniem krytyków najlepsza rola w karierze Antonio de la Torre (Premio Ferroz), nie tylko tylko nagradzane na MFF w San Sebastián i statuetką Goya zdjęcia Pau Esteve Birby. To przede wszystkim trzymający w napięciu, mroczny thriller. Manuel Martín Cuenca i jego ekipa trzymają widzów w niepewności. Obserwujemy Carlosa, głównego bohatera i zastanawiamy się jaki będzie jego kolejny krok, jak zachowa się wobec Niny. Carlos, poważany krawiec, samotnik sprawia wrażenie człowieka, który ma wszystko pod kontrolą, ale to się zmienia, odkąd pojawia się Nina. Inteligentny zabójca potrafi dostrzec okazję, zaczekać na najlepszy moment by dopaść ofiarę, umie zatrzeć po sobie ślady. Kobiece zwłoki metodycznie oczyszcza i dzieli na porcje, które przechowuje w lodówce i przyrządza na kolację. Potrafi improwizować, ale przeważnie działa według schematu.  Z Niną nic do tego schematu nie pasuje. W życiu Kanibala nadchodzi czas na zmiany.
Fascynujące studium skrzywionego umysłu, trudnych relacji międzyludzkich i samotności. Piękny, mocny i moim zdaniem smutny film. Jestem ciekawa Waszych opinii. Dajcie znać w komentarzach lub mailach jakie wrażenie na Was zrobił.

Kanibal | Canibál
Hiszpania, Rumunia, Rosja, Francja 2013 ǀ 117'
Reżyseria: Manuel Martín Cuenca
Język oryginalny: hiszpański, rumuński
Napisy: polskie
Nagroda Goya 2014: Najlepsze Zdjęcia
MFF San Sebastián 2013: Najlepsze Zdjęcia

2013 ǀ 117' ǀ reż. Manuel Martín Cuenca ǀ MFF San Sebastián 2013 i Nagroda Goya 2014 Najlepsze Zdjęcia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz