Bzik na Pinterest

poniedziałek, 16 marca 2015

Tydzień Kina Hiszpańskiego i Bzik Iberyjski - Jak zostać Baskiem.

Największy przebój w historii hiszpańskiego kina. Film otwarcia 15. edycji Tygodnia Kina Hiszpańskiego. "Jak zostać Baskiem" (Ocho apellidos vascos).

Komedia romantyczna i za razem zderzenie stereotypów panujących wewnątrz i na zewnątrz Hiszpanii na temat mieszkańców Andaluzji i Kraju Basków. Autorzy scenariusza (Baskowie) nie bali się stawić czoła trudnym tematom, a popularność, jaką zdobył ten film świadczy o tym, że Hiszpanie potrafią śmiać się sami z siebie.


Troje aktorów zdobyło nagrodę Goya, najważniejsze wyróżnienie przemysłu filmowego w Hiszpanii. Andaluzyjski komik, stand up'er Dani Rovira dostał statuetkę za debiut na dużym ekranie. Rolą Rafy, Sewilczyka zakochanego w impulsywnej Baskijce mieszkańca Andaluzji zdobył przychylność jury.
Za rolę ojca głównej bohaterki - krewkiego marynarza, nienawidzącego południowców, a w szczególności Sewilczyków,  Karra Elejalde zdobył Goyę w kategorii Najlepszy Aktor Drugoplanowy.
Znana polskiej publiczności Carmen Machi (Papierowe ptaki, Przelotni kochankowie, Przerwane objęcia, Porozmawiaj z nią) oczarowała publiczność i jury przyznające statuetki Goya rolą "matki" Rafy.


Humor sytuacyjny zrozumie każda publiczność. Żarty wynikające z różnic językowych, już nie. Zobaczymy, ile zostało "między słowami". Przyznam się, że to było najtrudniejsze tłumaczenie, z jakim miałam do czynienia. Tempo pracy nie pozwalało na zbyt długie poszukiwanie najlepszych odpowiedników. Wyważenie polskiego tekstu między widzem, który nie mówi po hiszpańsku a tym, który wyłapie informacje z oryginału było nie lada wyzwaniem. Na otwarciu, większą część publiczności będą stanowić Hiszpanie lub osoby doskonale posługujące się tym językiem i rozumiejące takie terminy baskijskie jak Euskadi (Kraj Basków), Ertzaintza (Baskijska Policja regionalna). Jestem spokojna o obiór filmu tego wieczoru. To na kolejnych pokazach w piątek i w sobotę (Kino Luna) chciałabym usłyszeć śmiech w konkretnych momentach. Spróbuję wejść na salę i podsłuchać :)

Koniec prywaty. Oto opis ze strony AP Mańana:

Podobno przeciwieństwa się przyciągają, a Rafę i Amaię różni wiele. On to typowy mieszkaniec Andaluzji, wielbiciel piłki nożnej, wina Jerez, brylantyny i pięknych kobiet. Ona pochodzi z Kraju Basków, ma nie lada temperament, nie lubi się stroić i jest odporna na jego wdzięki. Żeby ją zdobyć, Rafa jest skłonny pojechać na daleką północ, a nawet zostać Baskiem.

Ukazująca różnice między południem a północą Hiszpanii, zwariowana, romantyczna komedia podbiła serca hiszpańskiej publiczności. Jest najbardziej popularną rodzimą produkcją. Żaden film w historii hiszpańskiego kina nie odniósł tak dużego sukcesu komercyjnego.

Ocho apellidos vascos / Jak zostać Baskiem 

Hiszpania 2014 ǀ 98'
Reżyseria: Emilio Martínez-Lázaro
Scenariusz: Diego San José, Borja Cobeaga
Zdjęcia: Kalo Berridi
Muzyka: Antonio Rodríguez “Marmol”
Występują: Clara Lago, Dani Rovera, Carmen Machi, Karra Elejalde
Język oryginalny: hiszpański, baskijski
Napisy: polskie, angielskie
Tekst polski: Monika Mazur BZIK IBERYJSKI

2014 ǀ 98' ǀ reż. Emilio Martínez-Lázaro ǀ Nagrody Goya 2015 - Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Najlepszy Aktor Drugoplanowy, Najlepszy Debiut Aktorski

7 komentarzy:

 1. Zainteresowałaś mnie tym filmem. Chyba pojawię się w Lunie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wlasnie wrocilam z seansu w Lunie i jestem zachwycona filmem. Tlumaczeniem rowniez;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Cieszę się, że jedno i drugie się podobało:)

   Usuń
 3. Witam, chciałabym obejrzeć ten film z polskimi napisami. Gdzie mogę go znaleźć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Nie wiem czy którykolwiek dystrybutor kupił prawa do OAV (JZB) i zamierza go pokazać w kinach lub wydać na DVD. Prawa do tekstu polskiego mojego autorstwa ma AP Mañana, ale, według mojej wiedzy, ta firma nie dystrybuuje filmu. Tłumaczenie zamówiono na potrzeby TKH. Jeśli w sieci nie hula gdzieś pirat, to obejrzenie filmu w wersji PL nie jest możliwe.

   Usuń