Bzik na Pinterest

sobota, 24 stycznia 2015

Co słychać w Hiszpanii. Zimno, ciepło, gorąco - niekoniecznie w tej kolejności.

Trwa lub niebawem rozpocznie się karnawał. Są miejsca w Hiszpanii, w których obchodzi się go huczniej niż gdzie indziej.

Uliczne parady, podczas których na platformach jadą tancerki w bajecznych kostiumach, ogłuszająca muzyka w latynoskich i tanecznych rytmach i wreszcie szalona zabawa na ulicach, w barach i na plaży to najbardziej charakterystyczne elementy karnawału na Wyspach Kanaryjskich. Obchodzi się go w lutym i marcu. W tym roku wyjątkowo początek przypada na 31 stycznia.
Zabawa skończy się 21 lutego i jak zawsze będzie to pogrzeb gigantycznej (symbolicznej) sardynki. Przez trzy tygodnie świętuje się na każdej z wysp archipelagu. Karnawał jest nie tylko atrakcją dla turystów. Również dla mieszkańców stanowi okazję do przedniej zabawy. Prześcigają się w wymyślaniu oryginalnych i imponujących kostiumów. Karnawał na Wyspach Kanaryjskich dorównuje sławą i przepychem temu z Rio.
Dziś w Las Palmas (Gran Canaria) świeci słońce. Temperatura to około 24 stopni. Według prognoz i zgodnie ze statystykami podobnie będzie za tydzień, 31-go kiedy to wybory Królowej Karnawału rozpoczną jego obchody.

Na dobre rozpoczęła się już zabawa towarzysząca obchodom Karnawału w Kadyksie, wpisanego na listę UNESCO jako jedno z dziesięciu Niematerialnych Dziedzictw Kulturowych Hiszpanii. Jednak oficjalna część trwa jedynie 10 dni i w tym roku przypada na 12 - 22 lutego. Tak jak na wyspach rozpoczną go wybory, lecz tytuł o który walczą piękności w wymyślnych kostiumach to nie Królowa, a Bogini karnawału (la Diosa del Carnaval). Mieszkańcy Kadyksu przebierają się całymi rodzinami, klanami, grupami znajomych według jednego, wybranego motywu, a grupy muzyczne rywalizują ze sobą w oficjalnym konkursie formacji karnawałowych. Jeśli ktoś z Was się tam wybiera, polecam oficjalną stronę imprezy z zaznaczonymi wszystkimi atrakcjami.
Zazwyczaj w Kadyksie w lutym temperatury oscylują między 15-18 za dnia i 6-4 nocą.

Skąd informacje o temperaturze? Myślę, że są przydatne osobom planującym wyjazd. Poza tym takie mam hobby: sprawdzam jaką mają pogodę w Hiszpanii. Wyjątkowo tej zimy nie przypomina to wbijania sobie szpilek pod paznokcie.
Dziś:
* Barcelona i Alicante 14 stopni, słonecznie – no dobra, im trochę zazdroszczę. Zwłaszcza, że kwitną mimozy.
* Malaga i Kadyks 16; pełne słońce. Ale w karnawale głośno i brudno, a Banderas tylko u nich (Malaga) pomieszkuje, bo musi bywać w Stanach i Madrycie, gdzie niebawem odbierze Nagrodę Goya za całokształt pracy aktorskiej. Poza tym ma dziewczynę.
* San Sebastian 8 i pada (od listopada do marca). Lepiej Wam?
* Madryt 10, słonecznie, ale wczorajsza noc na minusie. Parę dni temu padał tam śnieg – wśród mieszkańców stolicy zapanował popłoch.
* La Coruña w deszczu, 14 stopni.
* Na Balearach słońce i koło 13-14 stopni. Już kwitną na biało i różowo migdałowce…

Trzy lata spędzone między Walencją a Alicante nauczyły mnie, że łagodna hiszpańska zima też może dać się we znaki. Podłogi z kamienia, ceramiki czy materiału przypominającego lastryko, brak ogrzewania w mieszkaniach, przeszklone tarasy, po których hula wiatr - nic fajnego. Nocą temperatury często są bliskie zera. Ogrzewanie centralne? Nieeee. Osoby mieszkające w starym budownictwie, bez zamontowanej klimatyzacji dogrzewają się przy pomocy piecyków gazowych na butle, tak zwane bombonas. Najczęściej sprzedawane są te 12 litrowe. Zmotoryzowani lub zdesperowani i silni kupują je na stacjach benzynowych. Pozostali mogą dogadać się z gospodarzem, sklepikarzem lub sąsiadem, który odbierze za nich butlę od dostawcy przejeżdżającego po okolicy raz w tygodniu o bliżej nieokreślonej porze. Tak przynajmniej jest w miasteczkach Comunidad Valenciana. Osoby korzystające z grzejników elektrycznych muszą się liczyć z gigantycznymi rachunkami za te trzy miesiące (3 nie 5). W obliczu kryzysu zmarzniętym i zubożałym mieszkańcom na pomoc spieszy dziennik El País publikując artykuł o sposobach na dogrzanie mieszkania bez odkręcania kaloryferów. Mam napisać streszczenie, czy przeczytacie sami? Dajcie znać.

#pogodawhiszpanii, #karnawał, #wyspykanaryjskie, #kadyks

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz