Bzik na Pinterest

poniedziałek, 11 marca 2013

13. TKH okiem bzika cz.3.

Na początek, opis ze strony Mañany.

Edukacja seksualna dla osób w podeszłym wieku? Czy jest coś, czego jeszcze na ten temat nie wiedzą? Okazuje się, że całkiem sporo. Zajęcia,na które większość z dojrzałych uczniów przyszła z nudów, pomogą im odkryć, że ich ciała są wciąż żywe i że wciąż czeka na nich świat pełen fizycznych doznań. Bohaterowie to idealni studenci: uważnie słuchają i chętnie... odrabiają prace domowe. Pepe ma kłopoty z erekcją wskutek stresu związanego z emeryturą i chce wrócić do dawnej sprawności. Herminia uważa, że jest oziębła, ale okazuje się, że problemem był niewłaściwy mężczyzna i kiedy spotyka Juliana, jej życie seksualne rozkwita. Juanita jest przekonana, że lada dzień umrze, ale kiedy wreszcie uwalnia się od swego zmarłego męża postanawia odmienić swoje życie... Doskonała komedia o tym, że cieszyć się życiem, również erotycznym, można w każdym wieku.  
Mnie ta historia całkowicie urzekła. 


Reżyserka Laura Mañá i Alicia Luna, współautorka scenariusza spędziły dużo czasu obserwując zajęcia z seksu w domu seniora. Dowiedziały się jakie są pytania, obawy i doświadczenia osób starszych. To dlatego ta historia jest całkowicie wiarygodna.
Poza tym scenarzystkom i aktorom udało się stworzyć kilka bardzo przekonujących postaci: Julian uroczy Argentyńczyk zafiksowany na punkcie swoich mebli, jego syn, Alfredo, absolutny mięczak, chowająca się za wyimaginowanymi obowiązkami córka Herminii i wreszcie -nie taka zimna jak z początku mogłoby się wydawać- przecudowna Juanita. W tej roli Pilar Bardem. Pani Bardem znana wielu jedynie jako matka Javiera, jest cenioną w Hiszpanii aktorką. W „Życie zaczyna się dzisiaj” stworzyła wspaniałą kreację.

Gorąco polecam ten film. To nie tylko miło spędzone 90 minut. Myślę, że po obejrzeniu tego filmu inaczej spojrzycie na ludzi, którym podobno już „nie wypada”. Wypada. Tak jak wszystkim. 
Odrobina prywaty: dobrze mi się go tłumaczyło. Najlepiej ze wszystkich, które miałam okazję przełożyć na polski z okazji festiwalu.

P.S. Na tym zdjęciu nie widać pewnego ważnego gadżetu ;)

Projekcje w Warszawie: Kino Muranów pon.11.03. godz. 20.30 i wto. 12.03 godz. 18.30

Hiszpania 2010 ǀ 90'
Reżyseria: Laura Mañá
Scenariusz: Laura Mañá, Alicia Luna
Zdjęcia: Mario Montero
Muzyka: Xavier Capellas
Występują: Pilar Bardem, Rosa María Sardá, Mariana Cordero, Lluís Marco, Sonsoles Benedicto, Osvaldo Santoro, María Barranco, Eduardo Blanco, Fernando Tielve
Język oryginalny: hiszpański
Napisy: polskie, angielskie

Tłumaczenie: Monika Mazur BZIK IBERYJSKI

2 komentarze:

 1. Nie mogę się doczekać! Mamy już bilety na jutro:)
  A dziś widziałam świetny dokument "Żyć na całość".
  O lesbijkach i osobach, które nie chcą się dookreślać płciowo. Rzecz dzieje się w Madrycie, Londynie, Berlinie... Piękne zdjęcia i bardzo dobry film!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wczoraj na projekcji "Życie zaczyna się dzisiaj" słyszałam salwy śmiechu na sali.
  "Żyć na całość" obejrzę już po festiwalu. Przeczuwałam, że będzie dobry.

  OdpowiedzUsuń