Bzik na Pinterest

wtorek, 5 marca 2013

13. TKH okiem bzika cz.1 

 
Moim zdaniem, najmocniejszą stroną repertuaru 13. TKH są komedie. Wszystkie trzy, które kolejno opiszę chcę zobaczyć po raz kolejny. I tylko w jednej z nich występuje Luis Tosar ;)

Zacznę do Wybuchowej Carminy. 
WYBUCHOWA CARMINA
(CARMINA O REVIENTA)

Hiszpania 2012, 70'
Scenariusz i reżyseria: Paco León
Zdjęcia: Juan González Guerrero
Muzyka: Pony Bravo
Występują: Carmina Barrios, María León, Paco Casaus, Ana María García
Język oryginalny: hiszpański
Napisy: polskie, angielskie
Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2012: Wyróżnienie Jury, Nagroda Publiczności, Nagroda dla Najlepszej Aktorki
POLSKA PREMIERA

Tytułowa postać, która jest wzorowana na matce reżysera, z resztą przez nią też zagrana, to fantastyczna kobieta. Nie można jej nie lubić, choć ma trudny charakter. Ma na głowie dom i rodzinny interes, bo ani mąż ani 22-letnia córka nie wydają się być dorośli. Po kolejnym włamaniu do ich baru, grozi im bankructwo. Przedsiębiorcza Carmina wpada na pomysł jak wyciągnąć rodzinę z tarapatów. 

Carmina to barwna postać, która dużo mówi, dużo przeklina, dużo pali i dużo się śmieje. Często z samej siebie. Jest mistrzynią improwizacji i stanowi wybuchową mieszankę sprytu i szaleństwa.
Film fantastycznie pokazuje jej relacje z sąsiadami, mężem i córką (do tej roli Paco León zaangażował siostrę). Swoją drogą, ciekawe czy koza też należy do rodziny.  Można też poczuć klimat Sevilli, rozpoznawalny dla każdego, kto zna południową Hiszpanię. Jak na te rejony przystało, w filmie nie zabrakło motywu flamenco. 

Mimo, że lubię spokojne, refleksyjne i często mroczne kino, główna postać tej komedii całkowicie mnie urzekła. Naprawdę warto obejrzeć ten film.

Projekcje w Warszawie:  Kino Muranów, sob.09.03 godz. 20:30 i nd.10.03 godz. 18:30

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz