Bzik na Pinterest

piątek, 7 grudnia 2012

[Przepraszam!]... is this Spain?Wpis gościnny. Materiały udostępnione przez dział kontaktów z Mediami Instytutu Cervantesa.

 
María Cañas (Sevilla, 1972), Zemsta byka

 [Przepraszam!]... is this Spain? 
 Wystawa w Galerii Instytutu Cervantesa w Krakowie, ul. Kanonicza 12
13 grudnia 2012 – 31 stycznia 2013

Godziny otwarcia wystawy:
Poniedziałek – czwartek:  10:00 - 19:00, piątek: 10:00 - 14:00

13 grudnia o godz. 18.00 - wernisaż wystawy z udziałem jej komisarz Maríi Ozcoidi.

Korrida, flamenco, tapas, siesta, słońce... Czy naprawdę tak widzą nas za granicą?
Instytut Cervantesa zaprezentuje dzieła różnych hiszpańskich artystów współczesnych, którzy poprzez swoją sztukę ukazują rzeczywistośc kwestionującą stereotypy dotyczące kultury hiszpańskiej. Niektóre z dzieł są rodzajem społecznego oskarżenia dotyczącego problemów współczesnej Hiszpanii: problemy mieszkaniowe, bezrobocie, imigracja, emigracja.              
Na wystawę składają się prace współczesnych artystów hiszpańskich (łącznie 13 prac powstałych w latach 2008-2010, z dziedziny fotografii, instalacji i wideo), których tematem wspólnym jest konfrontacja ze stereotypami silnie związanymi z Hiszpanią i próba ukazania prawdziwej twarzy tego kraju.  Projekt jest inicjatywą Stowarzyszenia Artystów Pensart oraz Instytutu Cervantesa, do tej pory realizowany był w Brasilii, Sao Paolo, Dublinie, Mediolanie, Neapolu i Rzymie.

Descripción: Colectivo UHF
UHF, UHF03_MAPAS, Ed. UHF, Madrid, 2002


Instytut Cervantesa w Krakowie, Wydział Intermediów ASP w Krakowie i Stowarzyszenie Pensart zapraszają na wydarzenia towarzyszące wystawie:
- wtorek, 11 grudnia, 11.00, Wydział Intermediów ASP, ul. Piłsudskiego 38/3

Carlos Llavata: Artist talk „Normal Performance Art” (wykład)

Normal Performance Artist jest projektem, który powstał trzy lata temu w Piotrkowie Trybunalskim.  Być może  to wręcz filozofia, którą praktykuję od tamtego czasu, i którą chcę się podczas tego spotkania z wami podzielić. Chcę opowiedzieć o specyfice takiego sposobu bycia-działania, które pozwala skupić się na możliwości odnalezienia innych przestrzeni  społeczno-fizycznych, różniących się od tych nam znanych, w których możemy swobodnie rozwijać nasze performerskie doświadczenia, czynności  mające miejsce w innych kontekstach i szukające rezultatów dalekich od konwencjonalnych, z mojego punktu widzenia z dwóch jasnych powodów. Pierwszy z nich to zaproponowanie alternatywy wobec ogromnej zapaści w dziedzinie niezależnej kultury, którą obserwujemy w ostatnich latach oraz znalezienie obiektywnych punktów do dyskusji i dialogu, które sprawią, że będziemy się kreatywnie rozwijać. Drugi to zaplanowanie strategii do działania wobec wzrastającej inwazji wielkich monopoli w kulturze i w ten sposób tworzyć sztukę w innych warstwach i kluczach społecznych poprzez proste akcje, mające na celu sprowokowanie do dyskucji oraz oraz wzbogacenie kulturowe tych sektorów, które pozostają odseparowane od artystycznych przestrzeni kulturowych.

- środa, 12 grudnia, 18.30, Wydział Intermediów ASP, ul. Piłsudskiego 38/3

Carlos Llavata: ISpain full for her (Dolorosa Pa-ella / Bolesna Pa-ella) – performance

Performance  nawiązuje do jednej z najbardziej charakterystycznych tradycji jednej z części Hiszpanii usytutowanej w hiszpańskiej Walencji: Paella jest bezsprzecznie jedną z ikon, która określa osobowość tego regionu oraz całego kraju, znana jest w światowej gastronomii jako znakomite danie wywodzące się z najbardziej skromnej warstwy społeczeństwa. Akcja dotyczy jej rytuału, zwyczajów i przygotowania; ten performance z poczuciem humoru , zakończy się rytuałem wyjętym z kontekstu z powodu lokalizacji geograficznej, a jej znaczenie nie będzie dotyczyło jedynie jedzenia przetrawionego w żołądku...

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz