Bzik na Pinterest

środa, 5 grudnia 2012

Jaume Plensa i jego piękne rzeźby.Jaume Plensa otrzymał prestiżową nagrodę Sztuk Plastyczych (Premio de Artes Plásticas 2012) przyznawaną przez hiszpańskie Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu. Dlaczego o tym wspominam? Dlatego:Jaume Plensa urodził się w Barcelonie w 1955 i tam miała miejsce jego pierwsza wystawa w 1980. Od tego czasu mieszkał i pracował w Berlinie, Brukseli, Anglii, Francji, USA. Teraz funkcjonuje pomiędzy Paryżem i Barceloną. Wykładał w École Nationale des Beaux-Arts w Paryżu i na wielu innych uniwersytetach i instytucjach związanych ze sztuką. Współpracuje z School of the Art Institute of Chicago.
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród zarówno w Hiszpanii jak poza granicami kraju. Szczegóły można znaleźć w notatce biograficznej na jego stronie http://jaumeplensa.com/joomla/
Stąd też pochodzą zdjęcia prac barcelończyka. Fotografie z innych źródeł są podpisane. Gorąco zachęcam do odwiedzenia strony, ponieważ tutaj prezentuję jedyne te zdjęcia, które udało mi się pobrać i uważam, że ten wybór nie jest wymierny i nie oddaje talentu artysty.

antena3.com Jaume Plensa, en una imagen de archivo | Foto: EFE


Twórczość Jaume Plensa można podzielić według materiałów, jakich używał. Na początku tworzył w materiałach z odzysku, żelazie, brązie, miedzi. Potem do środków wyrazu dołączył światło i tekst w reliefie. Ostatnio pracuje w żywicy syntetycznej, szkle, marmurze, plastiku, wykorzystuje też światło, video i dźwięk. Stworzył też dużą kolekcję prac na papierze i akwafort. Inną gałęzią jego twórczości jest praca nad kostiumami do przedstawiań teatralnych i opery.
Wiele z rzeźb Plansy wystawianych jest w przestrzeni publicznej, między innymi w Hiszpanii, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Kanadzie, USA. Liczne trafiają też do galerii na całym świecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz