Bzik na Pinterest

czwartek, 22 listopada 2012

Picasso w Katowicach
Pobrane ze strony Rondo Sztuki


W zeszły czwartek, 15 listopada , w ramach festiwalu Ars Cameralis 2012, w Katowickiej galerii Rondo Sztuki http://rondosztuki.pl/ otwarto dla publiczności wystawę grafik Pablo Picassa. 
47 grafik, które będzie można obejrzeć do 15 stycznia,  pochodzi ze zbiorów zaprzyjaźnionej z artystą rodziny Crommelynck.

Jak donosi Gazeta Wyborcza, zanim otwarto wystawę, prace przez kilka dni aklimatyzowały się w galerii, w  której temperatura i oświetlenie zostały specjalnie przystosowane do wymagań tej cennej kolekcji. http://cjg.gazeta.pl/CJG_Katowice/1,104386,12858425,Picasso_juz_w_Katowicach__Przyjechal_w_pieciu_skrzyniach.html

W Rondzie Sztuki prezentowane są prace powstałe od marca do października 1968 roku, m.in. seria Raphaël et Fornarina, w której Picasso przywołuje motywy literackie i swój ulubiony wątek: wszechobecny erotyzm i seksualność; grafiki z motywem cyrku, ulubionym tematem wczesnej twórczości artysty oraz reinterpretacje motywów malarstwa europejskiego przechwycone od: Ingres`a, Poussina, Maneta, z malarstwa holenderskiego czy od Velázqueza.

Zaprezentowany jest również inny istotny w twórczości Picassa wątek związany z rodziną Crommelyncków, a dokładnie Piero Crommelynckem, znamienitym rytownikiem. Bracia Aldo i Piero Crommelynck otworzyli w pobliżu jego domu w Mougins na południu Francji atelier, gdzie wykonali około 750 miedziorytów. Do 15 stycznia 2013 będzie można obejrzeć grafiki z kolekcji rodziny Crommelynck przedstawiające jej członków i Picassa, fotografie rodzinne Crommelyncków i Picassa w Mougins oraz wyselekcjonowane przez Landę Cormmelynck filmy przedstawiające relacje Picassa i Piero.

Co ważne, wszystkie prace zaprezentowane podczas ekspozycji w galerii Rondo Sztuki będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy.
Jak czytamy na stronie galerii „dodatkowo prezentacji prac Picassa towarzyszyć będzie publikacja przygotowana przez wybitnego francuskiego artystę – malarza Jean-Michela Alberolę, która stanowić będzie nie tyle katalog, co swego rodzaju artystyczną książkę na temat Picassa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz