Bzik na Pinterest

niedziela, 28 września 2014

WFF - kino z rejonów hiszpańskojęzycznych. WFF - cine hispano.


We środę, 01.10 rusza przedsprzedaż biletów na pokazy w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Przygotowałam zestawienie filmów z "bzikowego" obszaru językowego. Prywatnie wybieram się też na kilka innych seansów. Wszystkie informacje pochodzą ze strony WFF. 
Starałam się wyłapać i skorygować błędy, głównie literówki. Nie ingerowałam w opisy, ani nie zmieniałam zdjęć, choć mam wrażenie, że w niektórych przypadkach ktoś się uparł, żeby wybrać jak najmniej atrakcyjne kadry. Za zdania typu "nosi w sobie tragiczny sekret" możecie mieć pretensje wyłącznie do organizatorów. Postaram się pójść na pierwsze pokazy i spisać wrażenia na gorąco wrażenia. Z pewnością polecę Wam filmy, które, w mojej ocenie, będą tego warte. Aleks i Straszydło (Alejandrito y el Cuco) 
Kraj: Kuba
Rok produkcji: 2014
Reżyser: Alex Medina
Wystąpili: Carlos Manuel Manzo, Ysmersy Salomon, 
Jorge Molina
Czas trwania: 15 min
Film w sekcji: Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Gatunek: horror, komedia, krótkometrażowy
Film w zestawie: Konkurs Krótkometrażowy Zestaw 4


Opis: Dziewięcioletni Aleks ma ogromną wyobraźnię, uwielbia horrory i przerażające kostiumy. Jak każde dziecko w jego wieku, wymienia się z kolegami zdjęciami nagich kobiet i magazynami dla dorosłych. Jego życie zmienia się drastycznie w dniu, w którym jego nauczycielka przyłapuje go ze „sprośnymi zdjęciami”.

Pokazy: KINOTEKA 7, 13 października, g.18.30
KINOTEKA 7, 16 października, g.21.00Alicja w świecie Marii 
(Alicia en el país de María) 
Kraj: Meksyk
Rok produkcji: 2014
Reżyser: Jesús Magana Vázquez
Wystąpili: Bárbara Mori, Stephanie Sigman, 
Claudio Lafarga, Angélica Aragon
Czas trwania: 86 min
Film w sekcji: Konkurs Wolny Duch 
Gatunek: dramat


Opis: Tonatiuh, 33-letni pisarz i melancholik żyje w burzliwym związku z piękną modelką Marią. Pewnego dnia Maria ginie w wypadku samochodowym, a Tonatiuh bez szans na wyleczenie ląduje w szpitalu. Będąc w śpiączce, jego umysł wyświetla obrazy chwil spędzonych z ukochaną. Jednocześnie w krótkich przebłyskach świadomości pisarz widzi Alicję, bardzo atrakcyjną pielęgniarkę. Tonatiuh włącza ją do swojej pamięci, co pomaga mu w przebudzeniu i wyjściu ze szpitala. Po roku spotykają się znowu i zaczynają relację, która po krótkim czasie upodabnia się do tej między Tonatiuhem a Marią. Ale tym razem namiętność ocierająca się o przemoc to za dużo. Tonatiuh postanawia w niekonwencjonalny, lecz skuteczny sposób zakończyć romans… Thriller z Bárbarą Mori, meksykańską gwiazdą filmową w roli Marii.

Pokazy: KINOTEKA 1, poniedziałek 13 października, g.18.30 - 19:56 (86min)
KINOTEKA 1, czwartek 16 października, g.21.00 - 22:26 (86min)
KINOTEKA 1, piątek 17 października, g.16.00 - 17:26 (86min)


Carmina i Amen (Carmina y Amén) 
Kraj: Hiszpania
Rok produkcji: 2014
Reżyser: Paco León
Wystąpili: Carmina Barrios, Paco Casaus, 
María León, Yolanda Ramos, 
Estefanía de los Santos
Czas trwania: 90 min
Film w sekcji: Konkurs Międzynarodowy
Gatunek: komediodramat


Opis: Dramat i czarna komedia w jednym. W ubogiej dzielnicy Sewilli mieszka Antonio i Carmina. Ich córka wyprowadziła się już z domu. Pewnego dnia Antonio niespodziewanie umiera w fotelu. Zrozpaczona Carmina szybko dzwoni po córkę. Jednak kiedy pierwszy szok mija, Carmina przypomina sobie, że za dwa dni Antonio miał otrzymać pieniądze. Wpada więc na szalony pomysł, żeby przez dwie doby utrzymać śmierć męża w tajemnicy. Z trudem przekonuje córkę, by pomogła jej w mistyfikacji. Najbliższe dwie doby to dla Carminy prawdziwe wyzwanie. Musi ukrywać ciało i swoją żałobę przed wścibskimi sąsiadami… Kolejny film, którego główną bohaterką jest Carmina. Poprzedni "Carmina o revienta" był wielkim hitem w rodzimej Hiszpanii.

Pokazy: MULTIKINO 2, piątek 10 października, g.16.00 - 17:30 (90min)
MULTIKINO 3, sobota 11 października, g.21.30 - 23:00 (90min)
MULTIKINO 2, niedziela 12 października, g.11.00 - 12:30 (90min)
MULTIKINO 3, wtorek 14 października, g.19.00 - 20:30 (90min)


Klimaty (Klimas)
Kraj: Peru, Kolumbia
Rok produkcji: 2014
Reżyser: Enrica Pérez
Wystąpili: Claudia Ruiz del Castillo, 
Fiorella De Ferrari, María Unocc
Czas trwania: 84 min
Film w sekcji: Konkurs 1-2
Gatunek: dramat, kobiety

Opis: Trzy kobiety, trzy regiony Peru, trzy różne historie, na które wpływ mają położenie geograficzne i klimat. Eva mieszka na Nizinie Amazonki, w klimacie tropikalnym, gdzie jest zawsze wilgotno i gorąco, a ludzie są szczęśliwi i przyjacielscy. Jest w okresie dojrzewania i właśnie zaczyna odkrywać swoją seksualność. Victoria jest z Limy, gdzie dominuje szarość, ciemność i deszcz. Ta zamożna kobieta w średnim wieku ma wszystko o czym marzyła: piękny dom, męża i pieniądze, mimo to nie jest szczęśliwa. Nosi w sobie tragiczny sekret, który sprawia, że jej życie jest przygaszone i zimne jak miasto, w którym żyje. Zoraida jest najstarsza. Mieszka wysoko w Andach, gdzie wzrok sięga ośnieżonych szczytów. Ta powściągliwa i małomówna kobieta patrzyła, jak jej dzieci kolejno opuszczają niegościnne tereny i jadą do miasta. Sama jak palec zmaga się ze swoimi lękami i niecierpliwie wypatruje przyjazdu dawno niewidzianego syna. Tak, klimat ma na nas wpływ...

Pokazy: MULTIKINO 4, piątek 17 października, g.16.15 - 17:39 (84min)
MULTIKINO 4, sobota 18 października, g.21.15 - 22:39 (84min)


Osobny wiatr (Viento aparte)
Kraj: Meksyk
Rok produkcji: 2014
Reżyser: Alejandro Gerber Bicecci
Wystąpili: Tomihuatzi Xelhuantzi, 
Valentina Buzzurro, Úrsula Pruneda, Sebastián Cobos, Antonio Zúniga, Mario Balandra, Pamela Samaniego, Margarita Chavarría, 
Miguel Ángel López, Desiderio Däxuni
Czas trwania: 100 min
Film w sekcji: Konkurs 1-2 Gatunek: dramat, nastolatki, film drogi

Opis: Rodzinne wakacje na wybrzeżu Pacyfiku. Pewnego dnia matka Omara i Kariny dostaje udaru na plaży. Piętnastolatek i jego młodsza siostra wyruszają w długą podróż. Ich celem jest dom babci, oddalony o ponad 2 tysiące kilometrów, przy granicy ze Stanami. Samotni przemierzają biedny i podzielony kraj, pełen nieprzyjaznych ludzi. Tam, gdzie jest nieufność, rodzi się uraza i złość, które łatwo mogą przerodzić się w przemoc. Do tej pory rodzeństwo nie miało ze sobą dobrego kontaktu. Teraz, zagubieni i zdani wyłącznie na siebie, mają szansę odnaleźć się na nowo.

Pokazy: MULTIKINO 4, wtorek 14 października, g.21.15 - 22:55 (100min)
MULTIKINO 4, środa 15 października, g.16.15 - 17:55 (100min)Pantanal (Pantanal)
Kraj: Argentyna
Rok produkcji: 2014
Reżyser: Andrew Sala
Wystąpili: Leonardo Murúa, Eugenia Borrelli
Czas trwania: 72 min
Film w sekcji: Konkurs 1-2
Gatunek: dramat, film drogi


Opis: Mężczyzna ucieka z Buenos Aires z torbą wypełnioną pieniędzmi. Zmierza do Brazylii, do Pantanal w stanie Mato Grosso. Jego jedynym celem jest spłacić dawny dług i odnaleźć brata, którego nie widział od wielu lat. Podróżując po drogach i bezdrożach spotyka ludzi, którzy podobno mieli z nim kontakt. Ich opowieści przypominają formą dziennikarskie wywiady. Ale nie wiadomo, która z tych historii jest prawdziwa, a która ma go wyprowadzić w pole. Niebawem podróż się komplikuje. Czy ktoś go śledził? "Pantanal" to film drogi zacierający granice pomiędzy fikcją a realnym życiem. Ekipa przejechała ponad 10 tysięcy kilometrów, a aktor grający główną rolę był filmowany także podczas rutynowych codziennych czynności.

Pokazy: MULTIKINO 4, poniedziałek 13 października, g.18.45 - 19:57 (72min) MULTIKINO 4, wtorek 14 października, g.13.45 - 14:57 (72min)
MULTIKINO 4, środa 15 października, g.21.15 - 22:27 (72min)


Przełamując falę (Rompiendo la ola)
Kraj: Panama
Rok produkcji: 2014
Reżyser: Annie Caravaggio
Wystąpili: Alejandro Alfonso, Deivis Godoy, Jean Calos Gonzalez
Czas trwania: 78 min
Film w sekcji: Konkurs Filmów Dokumentalnych
Gatunek: dokument


Opis: Nie tak dawno temu Santa Catalina była zapomnianą przez świat panamską wioską rybacką. Kiedy amerykańscy surferzy odkryli tam "idealną falę", ciche okolice zamieniły się w mekkę surferów z całego świata. Obecnie, dla ponad 350 mieszkańców Santa Cataliny, surfing niesie nadzieję na lepsze życie. Oli, 18-latek, ma nadzieję na wyrwanie się z nędzy. Ma na to sporą szansę, bo w 2013 roku zdobył srebrny medal na mistrzostwach świata w surfingu. Deivis chce znaleźć sponsora, by dalej rozwijać swoją pasję. Na razie zarabia wieczorem w restauracjach i układa sobie życie z Nataly, jedną z najlepszych surferek na świecie. Dla Cholito surfing to prawdziwa miłość. Spędził na plaży większość życia i chociaż nie wierzy już w zrobienie sportowej kariery, pracuje na budowach, by móc codziennie pływać na desce. Dokument o ludziach, którzy kochają surfing, ale nie mogą sobie pozwolić na całkowite oddanie się swojej pasji.

Pokazy: KINOTEKA 4, piątek 10 października, g.19.00 - 20:18 (78min)
KINOTEKA 4, sobota 11 października, g.14.00 - 15:18 (78min)
KINOTEKA 4, niedziela 12 października, g.16.30 - 17:48 (78min)
KINOTEKA 4, poniedziałek 13 października, g.21.30 - 22:48 (78min)


Szef, anatomia przestępstwa 
(El Patrón, radiografia de un crimen)
Kraj: Argentyna, Wenezuela
Rok produkcji: 2014
Reżyser: Sebastián Schindel
Wystąpili: Joaquín Furriel, Luis Ziembrowski, Mónica Lairana, Victoria Raposo, Andrea Garrote, Germán De Silva, Guillermo Pfening
Czas trwania: 95 min
Film w sekcji: Konkurs Międzynarodowy
Gatunek: dramat, przemoc

Opis: Hermogenes to skromny i pokorny analfabeta, który prosto z argentyńskiej prowincji przybył do stolicy w poszukiwaniu pracy. Jak z nieba spadła mu oferta ze sklepu rzeźnika, Don Latuady. Nowy szef zapewniał dach nad głową, cotygodniowe wynagrodzenie i wyżywienie. Wymagał jednak nie tylko pracy, ale i bezwzględnego posłuszeństwa, a każde odstępstwo od ustalonych zasad surowo karał. Przytłaczająca i coraz trudniejsza do zniesienia przemoc, zręczna manipulacja oraz postępujące okrucieństwo musiały w końcu doprowadzić do tragedii… Film oparty na prawdziwych wydarzeniach sprzed 10 lat. Niewolnictwo w XXI wieku w Buenos Aires.

Pokazy: MULTIKINO 2l, sobota 11 października, g.18.30 - 20:05 (95min)
MULTIKINO 2, niedziela 12 października, g.16.00 - 17:35 (95min)
MULTIKINO 3, poniedziałek 13 października, g.21.30 - 23:05 (95min)

MULTIKINO 2, wtorek 14 października, 21.00 - 22:35 (95min)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz