Bzik na Pinterest

niedziela, 21 września 2014

Zdjęcie tygodnia. La foto de la semana.

Antoni Arissa, El beso (Pocałunek),  zdjęcie z lat 1930‐1936. 

Antoni Arissa, El beso, 1930‐1936 © Archivo Arissa, Fundación Telefónica
Antoni Arissa (Sant Andreu 1900 – Barcelona 1980) z zawodu drukarz, typograf, w wieku 20 lat zainteresował się fotografią. Szybko porzucił powszechnie panujący piktorializm i skłonił się ku nowym, awangardowym tendencjom, w których światło i szczegół odgrywały kluczowe role. Z czasem z jego zdjęć znikają twarze, przedmioty codziennego użytku wychodzą na plan pierwszy, a pracę są coraz bardziej abstrakcyjne i symboliczne. Po 1936 sztuka nowoczesna nie miała powodzenia w Hiszpanii. 
Przez lata reżimu Arissa pozostał w cieniu, prace nie sprzedawały się i leżały zapomniane. Jego rodzina nie zdawała sobie sprawy z ich wartości i wyrzuciła wiele negatywów. W latach 90 prace sprzedane za bezcen barcelońskiemu handlarzowi wzbudziły zainteresowanie specjalistów i tak rozpoczęły się badania nad twórczością Arissy. Niedawno można było podziwiać 160 prac Katalończyka zebranych z różnych źródeł w Madrycie, w Fundación Telefonica. Bardzo żałuję, że nie mogłam tam być, ani że wcześniej nie wiedziałam o wystawie, mogłabym Was o niej poinformować i może choć jedno z Was miałoby okazję ją obejrzeć. A to se ne vrati.

Como hoy no me da tiempo a traducir y los datos que he usado vienen de esas dos fuentes, os dejo con enlaces a textos originales.
http://espacio.fundaciontelefonica.com/event/antoni-arissa/
http://cultura.elpais.com/cultura/2014/06/03/actualidad/1401818438_569258.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz