Bzik na Pinterest

czwartek, 20 marca 2014

14. Tydzień Kina Hiszpańskiego cz.5.

Ten wpis jest zdecydowanie spóźniony, ale podczas maratonu, jakim było tłumaczenie list dialogowych i redagowanie prac innych tłumaczek, najzwyczajniej w świecie nie miałam czasu napisać więcej o filmach.
 
Zacznę od krótkiej listy filmów, które moim zdaniem należy obejrzeć. Kolejność bynajmniej nie jest przypadkowa.

1.     Sztokholm
2.     Syn Kaina
3.     Nieuniknione
4.     Czarne diamenty
5.     Przecież wszyscy ją kochamy

Jeśli zdążę przed otwarciem, w kolejnym wpisie zamieszczę uzasadnienie. Teraz przejdę do numeru 2 na mojej top 5. Zauważyłam, że po tym jak tłumaczy się film widać jakość dialogów. Muszę powiedzieć, że praca nad polskim tekstem była czystą przyjemnością. 


Syn Kaina to, nagrodzony na Festiwalu w Maladze, debiut reżyserski Jesusa Monllaó. To inteligentny i zaskakujący thriller psychologiczny na podstawie bestsellerowej powieści Ignacia Garcii-Valiño. Książka bardziej dogłębnie przedstawia dramat rodziny, w której czai się zło. Jej autor wykorzystał swoje wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku psychologa szkolnego. Może dlatego bohaterowie powieści, i w konsekwencji, filmu są tak dobrze skonstruowani i wiarygodni.

Syn Kaina wciąga, skłania do stawiania sobie pytań „skąd w dziecku zło?”, „gdzie popełniono błąd?”, „kto zawinił?”. Szachy w książce będące metaforą, w filmie są całym światem. Dość ciekawie pokazanym, trzeba przyznać.

José Coronado (Nie zazna pokoju, kto przeklęty, Goya, Ciało) jest niezrównany w roli ojca. Obiecujący debiut Davida Solansa, chłopaka o niepokojąco intensywnym spojrzeniu. Jestem ciekawa jego dalszej kariery. Na uwagę zasługują też zdjęcia oraz wyjątkowo trafiony dobór lokalizacji ( zarówno plenerów i wnętrz). Przy okazji dowiedziałam się o istnieniu takiego gatunku jak thriller śródziemnomorski, o którym więcej o nim można poczytać (po hiszpańsku i angielsku) na oficjalnej stronie produkcji.


Myślę, że to jeden z lepszych filmów w jakich miał okazję zagrać weteran Jack Taylor. I jedna z ciekawszych propozycji w tegorocznym programie Tygodnia Kina Hiszpańskiego.
 

Syn Kaina  (Hijo de Caín)
Hiszpania 2013 ǀ 100'
Reżyseria: Jesús Monllaó
Scenariusz: Sergio Barrejón i David Victori
Zdjęcia: Jordi Bransuela
Muzyka: Ethan Lewis Maltby
Występują: Julio Manrique, José Coronado, David Solans, María Molins, Jack Taylor
Język oryginalny: hiszpański
Napisy: polskie, angielskie
Tłumaczenie: Monika Mazur BZIK IBERYJSKI
Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2013 – Nagroda ASECAN – Najlepszy Debiut Scenopisarski
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz