Bzik na Pinterest

czwartek, 18 lipca 2013

Najlepsza oliwa Virgen Extra w Polsce

Stali czytelnicy wiedzą, że mam bzika na punkcie muzyki i filmu. Nie dzieliłam się jeszcze uwagami na temat zdrowego jedzenia, a to jedno z wielu moich zainteresowań. Wreszcie mam wymówkę, żeby umieścić informację o zdrowym produkcie: oliwie z oliwek dobrej jakości. Wiedzą podzieliła się ze mną Carmona Tapas Bar / Delikatesy. Wklejam cały artykuł, więc jest to wpis gościnny.Ogólnopolski konkurs oliwy Virgen Extra

Plagą współczesnej Europy są fałszerstwa oliwy z oliwek i niepoprawne opisywanie produktu. Oliwy klasy Virgen są nagminnie opisywane jako Virgen Extra, częste jest także mieszanie oliw wyższej klasy z oliwami tłoczonymi chemicznie bądź nawet z innymi, tańszymi tłuszczami. W rygorystycznych badaniach przeprowadzonych w Hiszpanii stwierdzano nawet obecność tłuszczy palmowych w oliwach opisywanych jako Virgen Extra. 

Powyższe zjawiska są tym powszechniejsze im niższa jest świadomość konsumentów danego rynku. Niestety wskutek braku środków i odpowiednich kompetencji w Polsce brakowało do tej pory wiarygodnych badań i instytucji faktycznie zajmujących się jakością oliwy z oliwek sprzedawanej w Polsce. Taka jest też geneza założenia w Polsce Rady Oliwy, zrzeszającej fanów, smakoszy i importerów oliwy.

Rada została założona na początku roku, a w marcu uzyskała status stowarzyszenia zarejestrowanego w sądzie w Warszawie. Rada nawiązała już kontakty z odpowiednimi instytucjami w Polsce i na świecie i rozpoczęła akcję informacyjną dotyczącą spożycia i jakości oliwy z oliwek w Polsce.

Konkurs

20 marca bierzącego roku podjęto decyzję o organizacji pierwszego w Polsce, oficjalnyego konkursu na najlepszą oliwę Virgen Extra. Do konkursu zaproszono 63 importerów oliwy, jednakże ostatecznie chęć udziału zgłosiło tylko czterech, co mocno zdziwiło zarząd Rady Oliwy. Czyżby importerzy bali się wiarygodnych badań swoich produktów?

Podstawowym założeniem bylo przeprowadzenie konkursu zgodnie z najwyższymi światowymi standardami wyznaczonymi przez międzynarodową organizację International Olive Council. Wybrano zatem zaufane laboratorium w Polsce do przygotowania próbek oraz certyfikowane laboratorium oliwy w Hiszpanii do ich oceny. 

Ocena oliwy składała się z dwóch etapów:
 • Analizy organoleptynczej przeprowadzonej przez certyfikowanych ekspertów. Oceniano intensywność smaków i zapachów oliwy oraz sprawdzano je pod kontem potencjalnie występujących defektów. Na tym etapie oliwy są weryfikowane również pod kątem przynależności do kategorii Virgen lub Virgen Extra.
 • Analizy fizykochemicznej. Zbadano 3 podstawowe kryteria: 
  • liczbę kwasową, będącą miarą zawartości wolnych kwasów  tłuszczowych w oliwie, czyli określającej stopień hydrolizy tłuszczu; 
  • liczbę nadtlenkową, będącą miarą zawartości nadtlenków i traktowana jest jako wskaźnik stopnia utlenienia (zjełczenia) tłuszczu; 
  • spektrofotometryczne, tj.: absorpcję promieniowania świetlnego UVprzy długości fali 232nm i 270 nm oraz delta K.

Zwycięzcy

        Ostatecznie wyniki konkursu ukształtowały się następująco.: .
 • I miejsce i złoty medal uzyskała oliwa ESTEPA VIRGEN Aceite de Oliva Virgen Extra, OLEOSTEPA S.C.A. ESTEPA, Sevilla, Hiszpania. 
 • II miejsce i srebrny medal uzyskała oliwa ESPORAO Seleccao Virgem Extra, Herdade do Esporao, Portugalia. 
 • III miejsce i brązowy medal uzyskała oliwa Extra Virgin Oliva Oil COSTA D’ORO S.pA. SPOLETO Włochy. 
Wszystkim laureatom gratulujemy i zapraszamy wszystkich importerów i dystrybutorów do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji konkursu. 
 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz