Bzik na Pinterest

poniedziałek, 7 lipca 2014

El toro español. Co z tym bykiem?Byk jako symbol Hiszpanii. Monumentalne, silne, piękne i dumne zwierzę. Niestety wiąże się z jednym ze starych sportów narodowych będących częścią hiszpańskiej tradycji. Tradycja właśnie jest argumentem używanym przez wielu niezdecydowanych jak się odnieść do problemu. Nie raz będąc w Hiszpanii słyszałam „nie jestem zwolennikiem, ale to nasza tradycja”. Taki sposób myślenia podsyca sztuka będąca prawdziwym, najcenniejszym zaraz po emigrantach, „towarem eksportowym” Hiszpanii.

Jednym z ciekawszych i dość zaskakującym przykładem nawiązania do tej tradycji jest El brau blau (El toro azul) w reżyserii Daniela V. Villamediany. Gdzie bohater zafascynowany tauromachią ćwiczy ją bez udziały byka.

U Bigasa Luny w filmie Szynka, szynka (Jamón, Jamón), byk jest jedynie symbolem. Choć jeden z bohaterów chce w przyszłości brać udział w korridzie.

Pedro Almodóvar, chyba najszerzej znany i ceniony w świecie hiszpański filmowiec w kilku swoich filmach nawiązuje do korridy. Jednak jego filmy budzą negatywne emocje wśród przeciwników walk i gonitw z udziałem byków.
W Matadorze, gdzie jednym z głównych bohaterów, kochankiem fatalnym jest były zawodnik i nauczyciel tauromachii a miłość między kobietą i mężczyzną filmowiec porównuje do walki na śmierć i życie jaka ma miejsce w korridzie.
W Porozmawiaj z nią (Hable con ella), Rosario Flores gra słynną zawodniczkę, która zostaje poważnie ranna podczas walki. W trakcie kręcenia scen do tego filmu wykorzystano, torturowano i zabito sześć byków. Organizacja Amnistía Animal—Comunidad de Madrid, dopatrzyła się w tym złamania ustawy o ochronie praw zwierząt*. Złożyła doniesienie do prokuratury, jednak filmowcy nie ponieśli konsekwencji prawnych. El Deseo – producent filmu wydała oświadczenie, że zdjęcia powstały na arenie podczas autentycznych zajęć z korridy i byki i tak zostałyby zabite w ramach
treningu. Nie zginęły wyłącznie na potrzeby filmu. Zginęły natomiast, i fakt ten pomija oświadczenie El Deseo, z ręki niedoświadczonego matadora, który zadał im cierpienie, jakiego nie doświadczyły by gdyby na arenie „występował” torrero z większą wiedzą.


"El toro mariposa", Francisco de Goya Korrida przywędrowała do Ameryki Łacińskiej kilkaset lat później niż jej zdobywcy. Jednak w wielu krajach nie zyskała popularności lub ta popularność nie trwała zbyt długo.
W Argentynie tauromachia jest nielegalna od 1899 roku. W Chile została zdelegalizowana w 1823, tego samego dnia co niewolnictwo. W Urugwaju jest zabroniona od 1912, w Nikaragui od 2010, a w Panamie od 2012.
Walki i gonitwy z udziałem byków są też nielegalne od 1991 na Wyspach Kanaryjskich, czyli terytorium należącym do Hiszpanii.
W 2004 Barcelona dekretem władz miejskich ogłosiła się miastem wolnym od tauromachii.

Nie da się ukryć, że jestem zdecydowaną przeciwniczką korridy, że uważam ją za bestialską rozrywkę. To blog osobisty, nie będę unikać prezentowania własnej opinii. Jednak jestem bardzo ciekawa Waszej. Co myślicie o korridzie? Pamiętacie inne przykłady sztuki hiszpańskiej, w których nawiązuje się do lub pokazuje bezpośrednio tauromachię?

Tu można obejrzeć litografie Pablo Picasso przedstawiające byka.

* El artículo 6 de la ley madrileña 1/1990 de protección de los animales dice: 'La filmación de escenas con animales para cine o televisión que conlleven crueldad, maltrato o sufrimiento requerirá autorización previa del órgano competente (...) y que el daño al animal sea un simulacro


http://www.animanaturalis.org/n/43871/mas_de_150_personas_contra_la_tauromaquia_en_sanfermines

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz