Bzik na Pinterest

wtorek, 3 czerwca 2014

Magiczna, liryczna, oniryczna... Sílvia Pérez Cruz

Źródło: http://www.silviaperezcruz.com/img/Premsa/LVG%20Magazine%2024-12-2012.jpg

Z dużym opóźnieniem dowiedziałam się o jej istnieniu. Po pierwszym obejrzeniu kilku filmików, gdzie towarzyszy innym artystom i odsłuchaniu fragmentów jej solowego albumu wpisałam ją na listę muzyków, których poczynania należy uważnie śledzić. Sílvia Pérez Cruz, śpiewa, gra, komponuje. Czasem pisze teksty. Urodzona w Ampurdán w Katalonii 15 lutego 1983 od dziecka obcowała z muzyką. Jej ojciec był ważną postacią na hiszpańskiej scenie muzycznej, propagatorem gatunku habanera. Podobno w wieku 4 lat potrafiła czytać nuty. Studiowała w Barcelonie w ESMUC (Escuela Superior de Música de Cataluña.

Jej utwór “No te puedo encontrar” ze ścieżki dźwiękowej do filmu Blanca Nieves (Śnieżka) zdobył w 2013 nagrodę Goya dla najlepszego utworu oryginalnego. Nota bene, podczas ceremonii rozdania nagród, aktorka Adriana Ugarte odczytując werdykt pomyliła się i wymieniła jako zwycięzcę piosenkę ze ścieżki dźwiękowej do „Los niños salvajes” (Dzieciaki poza kontrolą). Dopiero po chwili wyjaśniono nieporozumienie. Popularność filmu, który był hiszpańskim kandydatem do Oskara oraz niefortunna pomyłka sprawiły, że kompozycję Silvii poznała cała Hiszpania.

Sílvia Pérez Cruz jest wszechstronna, porusza się po takich gatunkach muzycznych jak fado, flamenco, jazz pieśni galicyjskie, a nawet bossa nova. Twierdzi, że zawsze, nawet jeśli śpiewa w trudnym gatunku, jak na przykład flamenco, przede wszystkim stara się przekazać emocje. Na jej pierwszym solowym albumie „11 de novembre” można usłyszeć kataloński, hiszpański, galicyjski, portugalski i angielski. Płyta jest dedykowana jej ojcu zmarłemu przed trzema laty (2 lata przed wydaniem płyty). Sílvia skomponowała całą muzykę i część tekstów, pełnych wspomnień i nostalgii, śpiewa wszystkie utwory i gra na gitarze, fortepianie, klarnecie i saksofonie. Posłuchajcie „11 de novembre”.
A tu w duecie:
O jej współpracy z innymi muzykami pisze José Ramón San Juan. Źródła: http://jenesaispop.com/2012/05/23/108099/silvia-perez-cruz-11-de-novembre/, http://www.elcorreo.com/vizcaya/ocio/201307/16/cantante-dos-apellidos.html ,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz