Bzik na Pinterest

środa, 26 lutego 2014

14. Tydzień Kina Hiszpańskiego cz.1


20 marca rusza 14 edycja Tygodnia Kina Hiszpańskiego.
Po raz drugi uczestniczę w tym przedsięwzięciu i bardzo mnie to cieszy. Oglądanie najnowszych produkcji hiszpańskiej kinematografii, tłumaczenie ich, lub redagowanie tłumaczeń zrobionych przez koleżanki, wyszukiwanie informacji o filmach, pisanie tekstów marketingowych i wreszcie osobistych notatek jak ta, zamieszczona poniżej, to dla mnie frajda.
Zatem, z filmów już potwierdzonych przez Mañanę przedstawiam i polecam

WSZYSCY JĄ KOCHAMY (Todos queremos lo mejor para ella)Hiszpania 2013 '120 , reż. Mar Coll

Geni (Nora Navas) ma 38 lat. Rok po poważnym wypadku powoli wraca do zdrowia. Jej rodzina
chce, aby wszystko było jak dawniej. Ale Geni wcale nie tęskni do poprzedniego życia, rozpamiętuje za to czasy liceum. Przypominają się jej plany i marzenia ze szczenięcych lat i na nowo pojawia się chęć zrealizowania ich. Sytuację podsyca przypadkowe spotkanie z przyjaciółką z dzieciństwa.
Oczekiwania bliskich przerastają ją. Geni już nie jest taka pewna siebie, ma kłopoty z pamięcią, mniej składnie mówi, jej relacja z mężem jest inna. Nie wydaje się pasować do kancelarii adwokackiej, w której pracowała przed wypadkiem. Jednak można odnieść wrażenie, że właśnie potknięcia i niedoskonałości Geni są naturalne, że nowa, niezdarna Geni jest fajna i nikt nie ma prawa jej zmieniać. Tylko czy ona o tym wie? 

Todos queremos lo mejor para ella* to drugi film pełnometrażowy Mar Col. Pierwszy, Tres días con la familia, cieszył się ogromnym uznaniem (MFF San Sebastián, Goya, Gaudí). Oczekiwania wobec młodej reżyserki i jej kolejnego dzieła trochę przypominają sytuację Geni.

Akcja filmu toczy się powoli ponieważ najważniejsze są emocje Geni (Nora Navas otrzymała za tę rolę nagrodę dla najlepszej aktorki na MFF Valladolid - Seminci 2013 ). Jeśli ktoś z Was podczas seansu poczuje, że już trochę przydługo siedzi w kinowym fotelu, gwarantuję, że zakończenie filmu mu to wynagrodzi. 

Zwiastun po hiszpańsku. 
 
WSZYSCY JĄ KOCHAMY  
(Todos queremos lo mejor para ella)


Hiszpania 2013 ǀ '120

Reżyseria: Mar Coll

Scenariusz: Mar Coll, Valentina Viso

Zdjęcia: Neus Ollé
Muzyka: Eric Arajol
Występują: Nora Navas, Valeria Bertuccelli, Pau Durà, Àgata Roca, Jordi Costa, Clara Segura
MFF Valladolid - Seminci 2013 – Film otwarcia, Najlepsza Aktorka

Język oryginalny: hiszpański, kataloński
Napisy: polskie, angielskie

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz