Bzik na Pinterest

sobota, 11 kwietnia 2015

Chilijskie kino podbija Europę. Czyli "Gloria" Sebastiana Lelio.

Osadzony w chilijskich realiach, a jednak uniwersalny, także zabawny, przejmujący, autentyczny i szczery portret kobiety.


Gloria  
Chile, Hiszpania, 2013 ǀ 110'
Reżyseria: Sebastián Lelio
Scenariusz: Sebastián Lelio, Gonzalo Maza
Zdjęcia: Benjamín Echazarreta
W rolach głównych: Paulina García, Sergio Hernández
Język oryginalny: hiszpański,
Napisy: polskie



Pokazywany na WFF 2014, w dystrybucji dzięki (Dzięki!) Art-House / Vivarto od 16 marca 2015. Do obejrzenia jedynie w kinach studyjnych.  Tytuł może umknąć w natłoku premier,  nawet jeśli mówimy jedynie o kinie autorskim.  Nie pozwólcie, żeby przeszedł niezauważony, dajcie mu szansę. Jeśli nie widzieliście, zobaczcie koniecznie. Jeśli widzieliście, polećcie ten tytuł znajomym. Warto. To prawdziwa perełka.

Gloria, tytułowa bohaterka, jest niesamowita: atrakcyjna, inteligentna, zabawna, niedoskonała, ze wszech miar prawdziwa.  Ma 50 na karku, odchowane dzieci, które nie mają dla niej czasu, jest dawno po rozwodzie. Mieszka sama i nie ustaje w dążeniu do szczęścia. Nie jest przy tym śmieszna, czy zdesperowana, raczej uparta i konsekwentna. Czerpie przyjemność z chwili: z seksu, z zabawy, z jazdy samochodem. Choć reżyser nie cacka się z postacią i pokazuje jej upadki, monotonię grożącą dojrzałej, samotnej kobiecie,  pozwala obserwować ja z przeróżnych stron, Gloria budzi podziw. Na pewno ogromna w tym zasługa Pauliny Garcii nagrodzonej za tę rolę Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie. Pokaz podczas Berlinale zakończył się owacjami na stojąco.

Charakter i postawę życiową Glorii chyba najlepiej przedstawia jeden z fragmentów wykorzystanych w zwiastunie. Ten, w którym na lekkim rauszu, wystrojona, idąc szybko w butach na obcasach lekko wykręca sobie niechcący kostkę. Po chwili łapie znowu równowagę i dalej idzie pewnie przed siebie,  z wysoko uniesioną głową, kołysząc biodrami.
Zwiastun PL:


P.S. Dajcie znać, bo jestem ciekawa, czy w scenie, w której Gloria patrzy na tańczącego kościotrupa i postanawia, że na przekór będzie żyć najpełniej jak umie, że warto dać kolejną szansę niedoskonałemu facetowi, Wy też widzicie w twarzy Pauliny Garcii coś z Dustina Hoffmana (z czasów Tootsie i Sprawy Kramerów)?

Zwiastun i zdjęcia zamieszczone na blogu oraz na fejsbuku pochodzą ze strony dystrybutora. 

środa, 8 kwietnia 2015

El Kanka - Confesión

El Kanka w pełnym składzie wymiata, ale ten kawałek, to dla mnie nowa jakość. Najlepszy numer jaki słyszałam po hiszpańsku w przeciągu miesięcy, nawet roku.


Hiszpania w liczbach - wg Huffington Post.

Wiele rzeczy udostępnianych na fejsbukowej stronie bzika jest wyłącznie po hiszpańsku. Zakładam, że większość czytelników uczy się tego języka.
Skalpel teatralny ostatnio upomniał się po polską wersję jednego z artykułów.
To tłumaczenie części materiału. Link do oryginału, a w nim źródła informacji znajdziecie tutaj.


Hiszpania w liczbach wg  huffington post.


44 - liczba miejsc w Hiszpanii ogłoszonych  Dziedzictwem Ludzikości przez UNESCO (w USA jest
21).

294,03 km - łączna długość linii Madryckiego metra - 6 m-ce na świecie

1656 - liczba stopni w schodach mechanicznych w Madryckim metrze - nr 1 na świecie

40% powierzchni wyspy Menorca (Baleary) jest objęta ochroną jako rezerwat biosefery UNESCO.

35 minut - tyle trwa rejs szybkiego promu kursującego między Afryką a Hiszpanią (Tanger - Tarifa).

3 hiszpańskie nazwiska znajdują się na liście najbardziej popularnych na świecie: González,
Hernández, García

94% Hiszpanów jest wyznania rzymsko-katolickiego.

85 lat - przeciątna oczekiwana długość życia hiszpanek

45,8 milionów - tyle ludności ma Hiszpania

Amancio Ortega (właściciel Inditex) to 3 najbogatszy człowiek świata i najbogatszy w Europie (nie wiem, czy to aktualne dane)

Javier Bardem - to pierwszy hiszpański aktor, który otrzymał Oskara za rolę główną.

Lata 60-te to wtedy rozpoczął się boom turystyczny w Hiszpanii

2002 - w tym roku Hiszpania przyjęła euro

40 800 lat - tyle liczą sobie malowidła skalne z jaskini w Altamirze (Andaluzja).

4 - liczba oficjalnych języków w Hiszpanii (kastylijski, kataloski, galisyjski i baskijski)

62% oliwek uprawianych w UE rośnie w Hiszpanii

130 ton pomidorów zużyto na słynną bitwę na pomidory (la tomatina) w Buńol (Walencja) w 2013.



piątek, 3 kwietnia 2015

Kuchnia hiszpańska - wielkanocne Torrijas.

Niedawno świętowałyśmy zamknięcie Tygodnia Kina Hiszpańskiego w La Viña (ul Tarczyńska 1,
wejście od Raszyńskiej. Trzeba iść w stronę Filtrów). Jedzenie i wino przepyszne. Przemiła obsługa. Nic dziwnego, że wszystkie stoliki były zajęte przez cały wieczór. Już miałyśmy wychodzić kiedy okazało się, że czeka nas jeszcze jedna kulinarna przygoda. Myślę, że Ola dobrze wiedziała, jak uzależniająca.

TORRIJAS: to frykas na bazie starego pieczywa namoczonego w mleku lub winie, dowolnie aromatyzowanego, słodzonego np. miodem, obtoczonego w jajku i smażonego na oliwie. To typowe słodycze wielkanocne. Tradycja serwowania torrijas sięga średniowiecza. 
Poniżej zamieszczam tłumaczenie przepisu słynnego mistrza hiszpańskiej kuchni Karlosa Arguiñano. Na końcu znajdziecie inne propozycje i dowiecie się jak przygotowuje swoje torrijas Jesús, współwłaściciel La Viña. To właśnie jego deser kompletnie podbił moje serce.

Pieczywo powinno być suche, z poprzedniego dnia. Inaczej może się rozpaść podczas namaczania.

http://www.lavinabar.pl/tapas
Składniki

Dla 2 osób: 
Kawałek wczorajszego jasnego pieczywa 
(chleb lub zwarta bagietka)
1/4 litra mleka *
2 jajka *
2 łyżki mąki
1 cytryna
1 laska cynamonu
1/2 szklanki oliwy z oliwek
1 łyżka cukru
1/4 łyżeczki mielonego cynamonu

Przygotowanie Torrijas

Wlej mleko do rondelka, oczyść cytrynę, odkrój kawałek skórki (bez białej części) i dodaj do mleka. Dodaj laskę cynamonu.
Doprowadź mleko do wrzenia i gotuj na małym ogniu około 5 minut. Przelej do szerokiej misy lub talerza i odstaw aż ostygnie.

Pokrój pieczywo na kromki grubości 2-3 cm i rozłóż na talerzu. Przy pomocy chochli rozlej mleko na pieczywo i poczekaj aż nasiąknie (koło 10 minut). Na drugi, płaski talerz wysyp mąkę. Rozbij jajka i dobrze je ubij.

Lekko odciśnij namoczone kromki (rękami),  obtocz je w mące i jajkach.

Rozgrzej oliwę na patelni i smaż torrijas 1 minutę z każdej strony, aż się zrumienią. Przełóż je na talerz wyłożony papierem, który wchłonie tłuszcz.
Wymieszaj cukier i zmielony cynamon i posyp nimi torrijas.

Arguiñano dodaje, że można przygotować wersję czekoladową, dodając kakao lub czekolady w proszku do mleka zamiast cynamonu i cytryny.


Jesús z La Viña, którego przepyszne torrijas były inspiracją do tego wpisu nie zawsze używa cytryny i nie obtacza torrijas w mące, jedynie w jajku i to w niewielkiej ilości - smaruje kromki pędzelkiem.


**Bzik zachęca do eksperymentowania w kuchni. Myślę, że spokojnie można użyć mleka roślinnego i znaleźć dobry zamiennik jajek. To informacja nie tylko dla alergików i wegan. „Wszystkożercy” też mogą poszukać zdrowszej opcji.
Wpis nie jest sponsorowany. Cenię sobie niezależność i pozdrawiam złośliwych.
Tłumaczenie przepisu K. Arguiñano Monika Mazur BZIK IBERYJSKI.